Güneşle

Hafta başladı. Hafta dediğin şey aslında zamanı planlamak için uydurulmuş bir düzen. Peki ya günler? Pazar günü nedir mesela? Pazar günü, güneşin doğduğu, muhteşem bir gündür. Tek farkı diğerlerinden, o gün insanın mecburiyetlerini kendisinin belirleyebilmesidir belki.  Salı nedir?: Haftanın ikinci günü! Çarşamba, hafta ortası?? Kim neyi ortalar hiç bilmem de Perşembe gelince insan tuhaf bir rahatlık içine girer. Cuma hele, ah o cumalar yok mudur.  En az Cuma’ları çalışılır. Bazı ülkelerde tatildir de bu yüzden. Oysa Pazar, Çarşamba’ya Perşembe Cumartesiye karışabilir. Gece ile gündüzden daha belirleyici hiçbirşey olmayabilir bazılarımız için. Gün dediğin nedir? Güneşin batışıyla ayaklarını uzatıp bugünü de huzurla, sağlıkla geçirdim demektir. Bu huzura sahipse , insanın kendini mesut hissetmesidir. Peki günler olmasaydı noolurdu? Hiçbirşey.. Zaten dinlenmek için, kendine vakit ayırmak için bir zamanın olurdu, çalışmak için olduğu gibi. Ama aylar da olmazdı. Oysa aylar ve yıllar hep belli bir saat düzenine göre gitsin diye, günler sessiz kalmış zamanında.. Kimse sormamış günlere, sen ne yapmak istiyorsun diye.. Sınırlar gibi.

Ülkelere de sormamışlar. Hatta aya bile sormamışlar, üstelik gidip bir de bayrak dikmişler. “Burada Amerikan Bayrağı var”!! Ne iyi yahu.. Ayın da umrundaydı. Kim Kime iktidar şu ölümlü dünyada, nedir bu mesele yaşadığımız dünyadan istediklerimiz bitmedi bir türlü…

Sınırlar olmasa ne olurdu? Efendim, kuzey evrupa coğrafyasındaki ağaçlar benim sınırımda değil. Onları sevemem mi diyecektik? Günlere sorsaydık, ne fark eder ki derlerdi eminim. Güneş doğudan doğar batıdan batar. Sen hangi gün olursan ol, yaşamı hissetmedikçe, şu eşsiz dünyada şikayet etmekten, etrafına öfke saçmaktan, sınırlar koyup insanları ayrıştırmaktan vazgeçmedikçe senin iktidarın da hükmün de bana gelmez derlerdi. Güneş de göz kırpardı günlere.. Yaşamın yirmi dört saati olan günlere..

Bu sabah, günüme başlarken kulağıma bir şarkı üfledi güneş. Gün boyu mırıldandım içimden.

Sevgiyle

1 thought on “Güneşle

  1. Geri bildirim: Güneşle | Candan Akkan

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s