insan insan


” 33 yıllık öğretmenim. Daha dün karneleri verdik. Yine bir boşluk oluştu kalbimde. Her yıl verdiğimiz karnelerde çocukların bir suçu yoktur diye hep çok iyi verdik. Çünkü onlara güzel bir dünya bırakamadık. Onları hep umutsuzluğa iten bir eğitim sistemi var. Yine de en iyisini yapmaya çalışıyoruz onlar için. Ama gücümüz yetmiyor. Dünya içi boş bir fanus…Biz ise insan olduğumuzu sanan büyükler. Çocuklara güzel dünya bırakamayan büyükler….Bizi affederler mi bu çocuklar….

18 yaşındayım ilk cenazemi verdim. Bir gece yarısı ansızın gelen telefonla öğrendim teyzemin öldüğünü. Teyzem zihinsel engelliydi her zaman deli derlerdi ona ama ben biliyordum asıl deli olan bizlerdik. Bu kötü dünya için o kadar iyiydi ki, iyiliği bu dünya için oldukça fazlaydı. Keşke gel dediği zaman gidebilseydim. Hayat çok ani lütfen sevdiklerinizin kıymetini bilin yarın çok geç olabilir. Ve ben şimdi anladım ki ben can nedir şimdi bildim.

Saat akşam 7. Kütüphaneden yazıyorum. Dedemi kaybedeli 4 ay, babamı kanserden kaybedeli 1 ay oldu, 3 gün sonra hayatımı etkileyecek üniversite sınavına gireceğim. 4 gün sonra stresim bitecek. 4-5 yıl sonra okulum. Belki sonra evlenirim, bir çocuğa annelik yaparım. Sonrasında ben de babam gibi giderim. İnsan bu. Gider. Gelir, geçer, oturur ve gider : babaannemi de yolcu ettik eylül 2020. Yine sensiz bir yıl daha… Mayıs 2022

Dostoyevski diyor ki; ” Aslında insanın canını en çok acıtan şey ; hayal kırıklıkları değil yaşanması mümkünken yaşayamadığı mutluluklardır . Geç kalmadan , henüz vakit varken ve yaşaması mümkünken yaşanmalı her şey…

Nefes aldığımız her gün insan olduğumuzu unutmadan insan kalabilmek ümidiyle

İnsan İnsan İnsan insan derler idi İnsan nedir şimdi bildim Can can deyü söylerlerdi Ben can nedir şimdi bildim Kendisinde buldu bulan Bulmadı taşrada kalan Canların kalbinde olan İnanç nedir şimdi bildim Muhyiddin eder hâk kadir Görünür her şeyde hâzir Ayan nedir pinhan nedir Nişan nedir şimdi bildim.

Bu şarkıyı, ülkemdeki tüm sorunlar için dinliyorum. 3 gündür devam eden, 35 ildeki 129 yangın için, cinayetler, ekonomi , adalet, tarım ve çevre, Mehmetçikler için. Daha sayamayacağım birçok madde… Ben can nedir şimdi bildim. İnsan nedir şimdi bildim.

Çocukken ormanlık bir alanda beni çok etkileyen bir söz okumuştum. O zamanlar henüz dördüncü sınıfa gitmeme rağmen cümlenin anlamlılığını ve etkileyiciliğini yıllar geçse de unutamıyorum : Elinle yaktığın ateşi gözyaşınla söndüremezsin. Bazı şeyler vardır ki affı ve telafisi asla olamaz. Umarım ormanlarımıza, masum hayvanlarımıza ve insanlarımıza kıyan zalimler, yaktıkları ateşten daha büyük ateşlerde yanarlar ve yaptıkları şeyin bedelini en ağır şekilde öderler.

Atanınca Edebiyat öğretmeni olarak bu şarkıların, bu şiirlerin ruhunu öğrencilerime hissettirebilmek, kalplerine dokunabilmek için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu da burada kalsın.

Bu şarkıyı Kırşehir’de canice katledilen, arkalarından kıyameti koparamadığımız Şule Demir, Hasan Aydoğan için dinliyorum… Ve tecavüz edilen, vahşice cinayete kurban giden nice insanların anısına… Bizi affedin, sessizce durduğumuz için… Bu olaylar artık normal karşılandığı için bizi affedin… Mekanınız cennet olsun.

Yarınki otobüs yolculuğum için yeni müzikler ararken karşıma bu güzel eser çıktığı için çok mutluyum.

İnsan İnsan İnsan insan derler idi İnsan nedir şimdi bildim Can can deyü söylerlerdi Ben can nedir şimdi bildim Kendisinde buldu bulan Bulmadı taşrada kalan Canların kalbinde olan İnanç nedir şimdi bildim Muhyiddin eder hâk kadir Görünür her şeyde hâzir Ayan nedir pinhan nedir Nişan nedir şimdi bildim.

Yaşım 16 lise okuyorum edebiyat müzik din gibi derslerimizde sürekli kendini tekrarlamaya devam eden bilgiler yerine bizim gibi öğrencilere böyle eserleri ve anlamlarını öğretmeliler.

Hiç tanımadığın insanların acısı gelip yüreğine oturuyorsa biz ona insan diyoruz.. insanı insan kılan merhametli yüreği.

Sonra aramıza şehirler girecek, hiç karşılaşamayacağız. Tesadüfler bile bir araya getiremeyecek. Sonra belki birimiz öleceğiz, diğerimiz hiç bilmeyecek. (Nazım Hikmet Ran)

Hayatı sorguladığım 6 dakika oldu. Galiba çoğu zaman hiç bir zaman son nefesimizi vermeyecek gibi yaşıyoruz. Ailemizin arkadaşlarımızın sevgililerimizin, eşimizin kalbini kırıyoruz. Sağlığımızın güzelliğimizin ve malımızın sonsuz olacakmış gibi yaşıyoruz. Normalde yemeğe çok düşkün biriyimdir ama son bir haftadır diyabet hastası olduğumu öğrendim benim için hayatın sonuymuş gibi geliyor istediğimi yiyip içememek ve henüz 17 yaşındayım ama aşılamayacak hiçbir şey yokmuş. Biz her şeyi gözümüzde büyütüyormuşuz. Yapamam dediğim her şeyi şu an yapıyorum. Her gün erkenden kalkip şekerimi ölçüyorum kendimi deliyorum aynı zamanda da insülinimi yapıyorum. Şeker kullanmadan çay içemem diyordum içiyorum her şey bir hafta içerisinde oldu bazen asla dememek gerekiyor.

Bu şarkıyı her dinlediğimde vatan geliyor aklıma, memleketin bu kötü halleri 20 yıldır yaşadığımız fetret devri, memlekette yaşanan olumsuz mevcudiyetler, hepimizin umutsuzluğa düşmesi, elimizden bir şey gelmemesi… ama bu günler de geçecek dostlar, sabredin zafer bizimdir.

Etrafımdaki herkesi kendim gibi sandım…. Kırmamak için paramparça ettim kendimi. Şimdi bildim, can diye sadece evlat varmış… Bu aklıma sahip çıkmak zamanı…. Unutmayın dostluk, arkadaşlık, akraba hep yalan… Tek gerçek dört duvarın içindeki ailemiz.

Bilmiyorum ama bu şarkının altında bir yorumum olsun istedim Ben insanların hayallerine giden yolda onları yukarı taşıyacak bir basamak, içine doğdukları yerdeki coğrafyayı değiştirmesi için bir pusula, tüm tabularını kırması için bir balta olmak istiyorum. Empatinin olduğu, kimsenin kimseden ne üstün ne aşağı olmadığı, kadınların hiçbir hakkının ihlal edilmediği, sokak hayvanlarının açlıktan veya başka sebeplerden dolayı ölmediği, çocukların cinsel istismara maruz kalmadığı, koşarak gülerek eğlendiği ve tüm insanların aynı dilde gülebildiği, sosyal adaletin, barışın hâkim olduğu yeni bir dünyada onlarla olmak; bu insanlık devrimin bir parçası olabilmek istiyorum. Ancak burada da ilk iş anlamaya düşüyor. Sorunları, kaynakları, asıl nedenleri anlamaya… Kişilerin bugününü analiz etmek, çözümlemek, geçmişiyle zihni ve genetikleri arasında bağ kurarak kıyaslamak istiyorum. Evet, bu dediklerim ütopik değil, bunlar gerçekleşebilir sadece bir yerden başlamak gerektiğini çok iyi biliyorum. Kısacası güzel bir dünya hayalim var gelecek için. Ben bu geleceği inşa edebilmek için ömrümü adamaya hazırım henüz yarınım bitmeden… “

İnsan İnsan İnsan insan derler idi İnsan nedir şimdi bildim Can can deyü söylerlerdi Ben can nedir şimdi bildim Kendisinde buldu bulan Bulmadı taşrada kalan Canların kalbinde olan İnanç nedir şimdi bildim Muhyiddin eder hâk kadir Görünür her şeyde hâzir Ayan nedir pinhan nedir Nişan nedir şimdi bildim.

İki yıl oluyor neredeyse, hafızam silinmeye başladı. Havaya attığım yumrukları kucaklar oldum. Gelsin bir nefes, gelsin bir ses yeter ki. Hiç bir şeyin göründüğü gibi olmadığı gibi, görünen her şeyin de insanın içini ürperten bir yoklukla sınanabileceği hissediyorum. Çocukları izlerken kendimi hatırlıyorum. Eskiden gürültü yapıyorlar diye hoşlanmazdım, şimdi onları görünce seviniyorumiz; Bir kedinin peşinde koşarken, bir elmaya ilk ısırığı atarken, annesinin omzunda ağlarken, zamanı durduruyorlar. Çocuklarımın sesini duyduğumda anladığım zamanı not defterime yazıyorum. Dondurma yemeyi sevmediği için kızımla çok sevdiğim dondurmayı yiyemediğim için üzülüyorum. Evim dört duvar, gün batımını izlediğim hiç bir gün evime girmek istemiyorum. Başımın üzerinde bekleyen ıhlamur ağacının gölgesinde otursam keşke .Kalbimin sesi, cancan deyu kendimde buldum bulacağım huzuru deyip duruyor…

Birbirimizi anlamak, birbirimize destek olmak ve gelecek için az vakit var.

Sevgiyle,

Ca

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s