Stres İklimi

İlginç bir şekilde hayatım, motosiklet konusundan keyif alan kızımın etrafında şekilleniyor. Son iki yılda cc yükselterek ikinci motoruna binmeye başladı. Ürkütücü diyebilirim, belki zaman zaman titriyor, uyku kalitemi kaybediyor ve sürekli endişe içinde yaşıyorum. Stresli bir insan oldum. Eğitimlerimde stresi yönetme üzerinde çokça analiz ve bilgi paylaşımı yapsam da kendi stresimi yönetmekte zorluk çekiyorum.

Geçtiğimiz bu süre zarfında, belirsizliğin olduğu, değişken, karmaşık bir dünyada motosikletçi bir kız annesi olmanın iklimini öğrenmeye de başladım. Ne ben değiştim, ne kızım değişti ama birbirimizi anlamaya çaba sarf ettik. İkimiz de geliştik. Bugün motor kullanan insanları daha çok gözlemliyor, önemsiyor ve destekliyorum.  Bu ilgi, daha çok bilgi sahibi olmakla birlikte, stresimle başa çıkmama yardımcı oluyor. Bir yandan da konum bilgilerini görmek için bir uygulama da kullanıyorum.

Özetle ; Her şeyi kontrol etme çabasından vazgeçmeliyiz. Her şeyi kontrol edemeyiz zaten, biraz bile. Sadece kendimizi kontrol edebiliriz.

Etkili İnsanın 7 Alışkanlığı kitabında “İlgi ve Etki Çemberi” konusunu dile getirmiş olan Stephen Covey’e hep teşekkür ederim. Bu konu, neyi kontrol edip neyi edemeyeceğimizi düşünmemize ve özümsememize yardımcı olur. Tavsiye ederim, okuyun.

Aslında stres hayatımızın bir parçası, belli bir miktarda stres de lazım insana, ama başa çıkamadığımız zaman özetle iki temel davranış eğilimimizi gözden geçirmekte fayda var.

1. Stresimizi “iyi”yönetebilmek istiyor muyuz?

2. Rahat ve sakin miyiz?

Örneğin beni ele alalım: Anlamak için hiçbir inisiyatif almasaydım, tutkusunu gerçekleştirmesini, merakını geliştirmesini desteklemeyerek  set çekseydim, kendisini iyi tanıdığım için biliyorum; Kaçamak yapmaya başlardı. Yalana kapı aralamak bize göre değildir. Hayır. Anlamak, meydan okumayı kabul etmek ve onun coşkusunu yakalamak için inisiyatif almak gerçekten zorlayıcıydı. Olabilecek durumların ve kontrolsüz olayların farkında olmak için çok düşündüm ve düşündüm, hala yapıyorum. Ama hayat ve cesaret bu sonuçta ve her geçen gün motosiklet dünyası ile ilgili daha çok şey öğreniyorum, stresimi yönetmek için bilgi topluyorum ve bir yandan da sorumluluk almaya davet eden yazılar yazıyorum. Stres iklimini bulutları dağıtarak ve daha sakin kalmaya çalışarak atlatabiliyorum.

Motosikletlerden korktuğumu ilk cümlelerde söylemeliydim ve şimdi korkmuyorum…

Ağustos, 2020

Sevgiyle

Stres İklimi” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s